Przedstawiamy kilka filmów związanych z objawieniami fatimskimi. Fabularne i dokumentalne różnie pokazują historię objawień. Jedne bardzo ściśle trzymają się faktów inne - luźno nawiązują do wydarzeń z Portugalii.
Zdjęcie obok pochodzi z filmu „Fatima”, reż. Marco Pontecorvo.

Fatima

fatimaJest rok 1917. Świat pogrążony jest w mrokach Pierwszej Wojny Światowej. Do małej portugalskiej wioski Fatimy, podobnie jak do tysięcy miejscowości w całej Europie płyną dramatyczne wieści o tysiącach zabitych. Do domów wracają okaleczeni i pozbawieni nadziei weterani. W takich chwilach łatwo o zwątpienie i załamanie. Właśnie w takich okolicznościach troje dzieci z Fatimy doświadcza niezwykłego spotkania. Ich oczom ukazuje się Matka Boża, by przekazać im przepowiednie dla świata. Relacje dzieci z tego wydarzenia spotykają się z wielkim sceptycyzmem zarówno osób świeckich jaki i przedstawicieli Kościoła. Nikt nie traktuje poważnie dziecięcych opowieści. A jednak wieść o cudownych wydarzeniach w Fatimie roznosi się coraz dalej. Tysiące pielgrzymów przybywają do wioski, a cud fatimski zaczyna odmieniać ich losy, wywierając przemożny wpływ także na instytucję Kościoła i na cały świat.

 

reżyseria: Marco Pontecorvo
scenariusz: Marco Pontecorvo / Valerio D'Annunzio
produkcja: Portugalia / USA
premiera: maj 2020
można obejrzeć: https://katoflix.pl/film/fatima lub: https://rafaelkino.pl/film/fatima

 

Objawienia w Fatimie

objawienia w fatimieFilm jest bardzo wierną rekonstrukcją wydarzeń z objawień Matki Bożej w Fatimie. Jest rok 1916. Mała wioska w Portugalii. Trójka dzieci wypasa bydło na stokach Loca do Cabeço. Tu mają miejsce trzy objawienia anioła, który uczy dzieci modlitwy, przygotowując je na spotkanie z Matką Bożą. Dzieci starają się wszystko zachować w tajemnicy, kiedy jednak w 1917 roku są świadkami objawień Matki Bożej, jedna z dziewczynek opowiada o wszystkim rodzicom. Wieść szybko się roznosi, dzieląc ludzi na tych którzy wierzą i tych którzy naśmiewają się z dzieci. Każdego 13 dnia miesiąca Matka Boża objawia się małym pastuszkom, powierzając im kolejne tajemnice. W ostatnim z objawień gromadzi się kilkadziesiąt tysięcy ludzi przybyłych z całego kraju. Na ten dzień Matka Boża zapowiedziała cud, który ma uwiarygodnić jej obecność.

Reżyser filmu Daniel Costelle napisał książkę w której opowiada co go skłoniło do nakręcenia filmu o Fatimie i dlaczego opisał historię trojga dzieci oraz trzech słynnych tajemnic. Nosi tytuł "Fatima. Cud I Trzy Tajemnice" i jest dostępna również w Polsce.

 

reżyseria: Daniel Costelle
scenariusz: Daniel Costelle / Geneviève Maupeu
produkcja: Francja / Portugalia
premiera: 4 maja 1991

 

Fatima. Ostatnia tajemnica

fatima ostatniaMónica, poszukująca pracy montażystka, dostaje propozycję zmontowania filmu o konsekwencjach objawień fatimskich. Jako agnostyczka przyjmuje zlecenie z niechęcią. Podczas pracy przed jej oczami przewinie się kronika nadzwyczajnych wydarzeń, które zmącą jej spokój, aby w końcu na zawsze odmienić jej życie. Czy objawienia fatimskie naznaczyły historię świata? Dziwne „zbiegi okoliczności” wskazują, że tajemnicze objawienia z Fatimy wpłynęły na bieg historii ostatnich stu lat! Intrygujący obraz hiszpańskich twórców na styku fabuły i dokumentu. Ujawnia nieznane fakty i przedstawia fascynujący przegląd zdarzeń, które na długo zapadną w pamięć i serca widzów. Dodatkową niespodzianką dla polskich odbiorców będzie odkrycie, jak wiele wątków tej opowieści dotyczy naszego kraju.

 

reżyseria: Andrés Garrigó
scenariusz: Andrés Garrigó / Pedro Delgado
gatunek: Fabularyzowany dokument
produkcja: Hiszpania
premiera: 5 maja 2017
można obejrzeć: https://katoflix.pl/film/fatima-ostatnia-tajemnica

 

Fatima. Historia objawień

historia objawienFilm przestawia historię objawienia Matki Bożej Fatimskiej trójce pastuszków w maju 1917 roku, ale nie ogranicza się wyłącznie do wiernego i w miarę zgodnego z faktami przedstawienia okoliczności objawienia. Reżyser Fabrizio Costa starannie nakreśla też obraz sytuacji społeczno-politycznej Portugalii na początku XX wieku, kiedy duże wpływy polityczne zaczęły uzyskiwać ruchy i organizacje antykościelne, inspirowane przez loże wolnomularskie.

 

reżyseria: Fabrizio Costa
scenariusz: Ennio De Concini / Mario Falcone
produkcja: Portugalia / Włochy
premiera: 10 października 1997

 

Fatima. Trzecia tajemnica

Fatima trzecia tajemnicaOparta na faktach przejmująca historia o miłości, śledztwie i trzeciej Tajemnicy Fatimskiej. Film fabularny z ważnym wątkiem śledczym, wzbogacony archiwalnymi nagraniami, związanymi z zamachem na papieża Jana Pawła II.
Młoda portugalska zakonnica udaje się do Watykanu z informacją, którą otrzymała od siostry Łucji. Wysłanniczka siostry Łucji niezwłocznie chce przekazać dokument papieżowi Janowi Pawłowi II. W dotarciu do Głowy Kościoła młodej zakonnicy pomaga policjant, który prowadzi śledztwo związane z tajemniczymi morderstwami, do których dochodzi w centrum Rzymu. Pamiętny dzień 13 maja 1981 roku pozostał w wielu ludziach na całym świecie. Jan Paweł II po zamachu na jego życie powiedział: „Jedna ręka strzelała, a inna kierowała kulę”.

reżyseria: Alfredo Peyretti
można obejrzeć: https://katoflix.pl/film/fatima---trzecia-tajemnica