W Wielki Czwartek Kościół katolicki wspomina tajemnicę Eucharystii – Chrystusa, który pozostał z wiernymi pod postaciami chleba i wina, oraz ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Mszą Św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy uroczyste obchody Triduum Paschalnego – tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tajemnicę tego wydarzenia wspaniale obrazują słowa pieśni: „Uczta Pańska jest pamiątką tej wieczerzy przed wiekami, kiedy Jezus w noc ostatnią w ręce ludzkie był wydany”.

W Wielki Czwartek, w czasie Mszy świętej o godz. 18.00, Księża Sercanie: duszpasterze, mieszkający we wspólnotach przy ul. Saskiej, ul. Smolenia i licznie zgromadzeni wierni dziękowali Jezusowi za ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa. Na początku Mszy Świętej wierni okazali swoją wdzięczność kapłanom poprzez życzenia i modlitwę w ich intencji. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Zimończyk SCJ, przełożony wspólnoty wydawniczej z ul. Saskiej.
Podczas liturgii Wieczerzy Pańskiej główny celebrans dokonał obrzędu umycia nóg, który symbolizuje służebny charakter kapłaństwa i realizację Chrystusowego testamentu „wzajemnej miłości”. Zwyczaj ten nawiązuje do umycia nóg apostołom przez Chrystusa, co - jak zapisał św. Jan - stało się w Wieczerniku podczas Ostatniej Wieczerzy. Wówczas - według ewangelisty - Jezus powiedział: „Dałem wam (...) przykład, abyście i wy tak czynili, jak ja wam uczyniłem”.
Po Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament został przenoszony do kaplicy adoracji (ciemnicy) - symbolizującej więzienie, do którego wtrącono Jezusa.